Madera Ryszard Baraban Unipessoal, LDA

Wycieczka po zachodniej Maderze...

Zwiedzanie Madery z polskim przewodnikiem w ramach wycieczki objazdowej zachodniej części wyspy oraz jej północnych i południowych fragmentów. Trasa obfituje w bardzo wiele punktów, z których roztaczają się niezapomniane widoki. Wycieczka fakultatywna całodniowa.

Wycieczkę objazdową rozpoczynamy od miejscowości Câmara de Lobos. Jest to niezwykle urokliwe miasto. Na tarasie jednej z tutejszych restauracji Winston Churchill malował zatokę. Z bliska możemy przyjrzeć się tutaj pracy rybaków oraz kolorowym łodziom rybackim.

Odwiedzamy winiarnię ,,Henriques & Henriques’’, gdzie próbujemy maderyjskich win. Zwiedzamy kościół Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia z pozłacanym ołtarzem oraz malowidłami z rybakami i wrakami statków. Udajemy się na spacer uliczkami Starego Miasta i przechodzimy do portu rybackiego.

Następnie przejeżdżamy starą, górską trasą na Cabo Girão czyli pierwszego co do wielkości skalnego urwiska (klifu) w Europie. Jego wysokość to 589 m n.p.m. Wchodzimy na niezwykły taras widokowy ze szklaną podłogą (taras na wysokości 580m n.p.m.), dzięki której możemy podziwiać klif w całej jego okazałości. Rosną tu drzewa eukaliptusowe – mogą Państwo dotknąć ich liście przepełnione są orzeźwiającymi olejkami eterycznymi.

Jedziemy dalej klifem do Ribeira Brava przez Campanario wzdłuż autostrady podziwiając przepiękne widoki. Dojedziemy do punktu widokowego São Sebastian, z którego będziemy podziwiać panoramę miasta Ribeira Brava.

Kolejny punkt naszej wycieczki to przełęcz Encumeada znajdująca się na wysokości 1007 m n.p.m. Docieramy tam jadąc niesamowitymi, górskimi serpentynami. W trakcie przejazdu zatrzymujemy się w punkcie widokowym nad miejscowością Serra de Agua, z której rozpościera się przepiękną panorama na dolinę górską Serra de Agua. Na przełęczy Encumeada spróbują Państwo regionalnego trunku na bazie miodu, cytryny i rumu z trzciny cukrowej o nazwie PONCHA.

Do São Vicente udajemy się trasą wśród lasów wawrzynowo – wrzosowych, mijamy tradycyjne maderyjskie winnice słynące z produkcji białego i czerwonego wina, które produkuje winiarnia Barbusano. Przed dojechaniem do Sao Vicente udamy się do kapliczki położonej na wzgórzu pod wezwaniem Nossa Senhora Fátima. Miasteczko słynie z domów o zielonych okiennicach, białych ścianach i dachach krytych ceramiczną dachówką. W celu zatopienia się w tradycyjny klimat wyspy, zabieram Państwa na krótki spacer oraz na lunch w lokalnej tawernie, gdzie spróbują Państwo regionalnej potrawy maderyjskiej – jest to bardzo smaczna i zdrowa ryba Espada Preto z bananem, podawana zazwyczaj z pieczonymi ziemniakami oraz zestawem surówek*.

Wejdziemy także do kościoła pod wezwaniem Św. Wincentego, aby zobaczyć piękne malowidła na suficie, przedstawiające patrona Portugalii i winiarzy - św. Wincentego. Pokażę Państwu także małą kaplicę wykutą w skale przy moście stojącą tam od 1692 roku oraz maderyjski cmentarz.

Kolejne miejsce naszego postoju to punkt widokowy Véu da Noiva, z widokiem na Wodospad Oblubienicy, który ze względu na wysokość i ładunek wody spływającej ze zbocza nazywany jest welonem panny młodej. Jadąc fragmentami starożytnej drogi Antiga zobaczymy Atlantyk i zbocza północnego wybrzeża Madery.

Mały płaskowyż w górach Chão da Ribeira ukazujący jedyne miejsce na Maderze przedstawiające tradycyjne życie maderyjczyków w kamiennych domkach.

Przejedziemy przez Seixal  miejscowość z plażą pokrytą czarnym, miękkim piaskiem.

Jedziemy dalej do Ribeira da Janela – tutaj pokażę Państwu elektrownię wodną dwu-turbinową. Przejdziemy przez tunel w popiołowej skale. Będziemy podziwiać skalną maczugę Herkulesa oraz figurę Matki Boskiej Fatimskiej osadzoną w skale.

Kolejne miejsce, w którym się zatrzymamy to Porto Moniz. Zobaczą Państwo naturalne baseny uformowane pierwotnie przez wulkaniczną lawę, a następnie podrasowane przez człowieka. Następnie górską drogą docieramy do największego płaskowyżu na wyspie Paul de Serra (24 km2 ), na którym można spotkać swobodne pasące się maderyjskie krowy. Kontynuując zwiedzanie płaskowyżem, dojedziemy na południową stronę wyspy do miejscowości Prazeres.   Następnie kierujemy się w stronę Calheta.

W Calheta pospacerujemy w porcie oraz po miasteczku, ale przede wszystkim pójdziemy na sztuczną, ale uroczą plażę z jasnym piaskiem. Plaża powstała w 2004r., a piasek specjalnie przewieziono z Maroka.

Ostatni punkt naszej wyprawy to pole bananowe w Madalena do Mar, przez które przejdziemy oraz usłyszą Państwo tajniki uprawiania bananów na Maderze.

Do hotelu wracamy trasą przez Ribeira Brava.

 

* - lunch nie jest wliczony w cenię wycieczki

 ** - rezygnacja na mniej niż 4 dni przed datą wycieczki wiąże się z koniecznością zapłacenia 100% ceny